Odpowiedzialny: -

Chrzest Święty

Internetowy formularz zapisów do sakramentu chrztu św.

1. Właściwym miejscem chrztu jest parafia faktycznego zamieszkania.
  2. Chrzest dziecka należy zgłosić około tydzień wcześniej w kancelarii parafialnej, (bardzo prosimy o wcześniejsze wypełnienie powyższego formularza). Zgłaszając się do kancelarii należy przynieść ze sobą:
    • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z USC,
    • informacje o rodzicach chrzestnych – imiona, nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania; informację o dacie i miejscu ślubu kościelnego rodziców,
    • zgodę na chrzest z parafii zamieszkania (dotyczy osób spoza naszej parafii).
  3. Przygotowanie rodziców i rodziców chrzestnych obejmuje udział w konferencji przed chrzcielnej oraz przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Należy w obydwu przypadkach poprosić duszpasterza o podpis, a podczas spowiedzi już na początku wspomnieć o zbliżającej się uroczystości.
  4. Konferencje przed chrzcielne w naszej parafii odbywają się w piątki po Mszy świętej wieczornej, czyli ok. godz. 18:45, w Sali św. Filipa (pod zakrystią).
  5. Sakrament chrztu świętego jest udzielany w każdą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 13:00 (lipiec i sierpień – o godz. 11:30).
  6. Rodzice chrzestni ze swoich parafii zamieszkania powinni wziąć zaświadczenia mówiące, że mogą pełnić tę funkcję. Ojcem lub matką chrzestną może być osoba, która jest praktykującym katolikiem, ukończyła 16 lat, przyjęła sakrament bierzmowania i nie żyje w związku niesakramentalnym.
  7. W tygodniu przed lub w drodze wyjątku w dzień chrztu rodzice i chrzestni zgłaszają się z dowodami osobistymi do zakrystii, pół godziny przed Mszą świętą, w celu uzupełnienia podpisów w księgach parafialnych. Oddają kartki z potwierdzeniem udziału w konferencji i odbytej spowiedzi, chrzestni dostarczają ponadto zaświadczenia, które otrzymali ze swoich parafii.
  8. Na Mszę chrzcielną przynosimy świecę i białą szatę.