Kancelaria

Bierzmowanie

Odpowiedzialny: ks. Łukasz Czapla

Bierzmowanie - Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej

Wśród sakramentów inicjacji chrześcijańskiej bierzmowanie zajmuje drugie miejsce, jest kolejnym etapem na drodze do pełnego wejścia w misterium Chrystusa i Kościoła. Mówimy, że bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia, "z wody i Ducha". Kościół jako wspólnota potrzebuje koniecznie sakramentu bierzmowania, gdyż dojrzałe spełnienie jego zbawczej misji możliwe jest tylko na drodze osiągnięcia dojrzałości wspólnotowej przez jego członków. Przez bierzmowanie ochrzczony postępuje na drodze ale jej nie kończy. Potwierdza to cała liturgiczna i teologiczna tradycja Kościoła.

Bierzmowanie może przyjąć osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź, Komunia Święta, codzienna modlitwa), żyjąca w zgodzie
z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach przygotowujących do udzielenia tego sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:

  1. Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie (dotyczy uczniów). Katecheza szkolna stanowi część przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W przypadku braku zaangażowania w katechezę, złego zachowania, lekceważenia oraz opuszczania lekcji religii katecheta może nie udzielić zgody na bierzmowanie. Brak zgody oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
  2. Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły
    i innych miejsc. Życie i zachowanie w sposób rażąco sprzeczny z katolicką moralnością oznacza przełożenie przygotowania na kolejny rok.
  3. Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach powoduje przełożenie przygotowania na kolejny rok. Ewentualne nieobecności należy usprawiedliwiać u księdza odpowiedzialnego za przygotowanie do bierzmowania. Usprawiedliwienie podpisuje kandydat i rodzic (opiekun).
  4. Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, wulgarność, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuację taką traktuje się jako nieobecność na spotkaniu bez możliwości usprawiedliwienia.
  5. Kandydat powinien uczestniczyć w życiu liturgicznym parafii. Podstawą jest coniedzielna Msza Święta i comiesięczna spowiedź. W przypadku innych nabożeństw w ciągu roku kandydat zostanie poinformowany jakie jest niezbędne „minimum”.

Dobro duchowe kandydata jest najważniejszą zasadą w przygotowaniu.

                                                             WAŻNE!

Szczęść Boże!
Czas sakramentu bierzmowania zbliża się wielkimi krokami, dlatego przesyłam garść informacji związanych z tym bardzo ważnym wydarzeniem. Sakrament bierzmowania odbędzie się 22 kwietnia o godzinie 18.00. Spotkania dla kandydatów do bierzmowania oraz świadków odbędą się w następujących terminach:
13 kwietnia 2022 godz. 19:00 (środa)
19 kwietnia 2022 godz. 19:00 (wtorek)
20 kwietnia 2022 godz. 19:00 (środa)
W środę 20 kwietnia spotkanie rozpocznie się od celebracji pokutnej a następnie będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Kandydaci do bierzmowania są zobowiązani do uczestniczenia w każdym spotkaniu natomiast świadek bierzmowania powinien uczestniczyć przynajmniej w jednym spotkaniu. Świadek bierzmowania jeżeli jest spoza parafii NMP Matki Kościoła powinien dostarczyć zaświadczenie o tym, że może być świadkiem bierzmowania ze
swojej parafii zamieszkania. 
Strój na bierzmowaniu powinien podkreślać uroczysty moment w życiu młodego człowieka. Strój do bierzmowania dla dziewczyny powinien być elegancki i prosty. Dobrym rozwiązaniem na pewno będzie sukienka o długości minimum przed kolano z rękawkiem oraz niewielkim dekoltem. Alternatywą może być klasyczna koszula połączona z ołówkową spódnicą oraz marynarką lub proste spodnie w kant, które również świetnie będą się prezentować w towarzystwie damskiej koszuli i żakietu. 
Chłopak, który przyjmuje sakrament bierzmowania, powinien mieć na sobie garnitur. Oczywiście dobrze byłoby, gdyby był on na czasie, czyli miał zwężane nogawki i mankiety, oraz aby był wykonany z przewiewnego, matowego materiału. Do tego oczywiście potrzebne są eleganckie półbuty. Stonowane powinny być również kolory. Jeżeli pojawią się pytania proszę o kontakt.
 

 

Sakrament bierzmowania zaplanowany jest na 22 kwietnia 2022 (Piątek) o godz. 18.00. By przystąpić do sakramentu bierzmowania ustaliliśmy pewne zasady: comiesięczna spowiedź, Niedzielna Eucharystia, spotkania formacyjne w III Niedzielę miesiąca, nabożeństwa oraz spotkanie z kandydatem do bierzmowania oraz rodzicem. Spotkanie będzie miało podwójny wymiar sprawdzenie wiedzy oraz rozmowa.

Spotkania będą odbywały się w następujących terminach: 

5 marca: Klasa 8a (g. 10:00-11:30) Klasa 8b (g.11:30-13:00) Klasa 8c (g. 13:00-14:30)

12 marca: Klasa 8d (g. 10:00-11:30) Klasa 8e (g.11:30-13:00) Klasa 8f/8g (g. 13:00-14:30)

26 marca: SP 7 (10:00-11:00) SP Kalinówka (11:00-12:00) Osoby pozostałe (12:00-13:00)

Spotkanie będzie odbywało się w sali Matki Teresy z Kalkuty ( dolny kościół – wejście od zakrystii), wchodzimy indywidualnie (kandydat i rodzic), czas trwania 5-7 min, kandydat losuje i odpowiada na pytanie (jedno zagadnienie z podanych poniżej oraz dialog z biskupem i prośba o udzielenie sakramentu). Kandydat do bierzmowania na spotkanie powinien wybrać już imię do bierzmowania oraz świadka bierzmowania. Na spotkanie zabieramy  indeksy do bierzmowania. 

ZAGADNIENIA:

Prośba o udzielenie sakramentu: Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary, i do postępowania według jej zasad. Amen.

Dialog: 

Biskup Krzyżmem św. kreśli znak krzyża na czole bierzmowanego i mówi: "N. przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

Bierzmowany odpowiada: Amen.

Biskup dodaje: Pokój z tobą. 

Bierzmowany odpowiada: I z duchem twoim.

Modlitwy: 

Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo,

Wierzę w Boga

10 przykazań bożych

5 przykazań kościelnych

8 błogosławieństw

Dary Ducha Świętego

Owoce Ducha Świętego 

7 sakramentów świętych

Składka z racji przyjęcia sakramentu bierzmowania wynosi 60 zł, w skład tej składki wchodzą: pamiątka bierzmowania (krzyż oraz małe Pismo Święte), ofiara dla Ks. Biskupa, kwiaty, dar dla parafii. Wpłacać można do Ks. Łukasza na spotkaniu, w szkole, w zakrystii. 

Jeżeli ktoś jeszcze nie doniósł świadectwa chrztu świętego, zgody na sakrament bierzmowania (jeżeli kandydat jest z poza parafii) bądź deklaracji, proszę o dostarczenie tych rzeczy najpóźniej do 20 marca.