I Komunia Święta

Odpowiedzialny: I Komunia Święta - ks. Tadeusz Fac, Rocznica I Komunii Świętej - ks. Jakub Głowacki

Komunia Święta

Przyjęcie Ciała i Krwi Chrystusa w Komunii Świętej pogłębia zjednoczenie z Bogiem, gładzi grzechy powszednie (lekkie) i zachowuje od grzechów ciężkich. Kościół więc poleca wiernym, by przyjmowali zawsze Komunię Św., gdy uczestniczą w sprawowaniu Eucharystii. Z miłości dla ludzi pozostał Pan Jezus na zawsze między nami w Najświętszym Sakramencie, nie tylko po to, aby ofiarować się za nas we Mszy Świętej, ale także dlatego, by być pokarmem dla naszych dusz. Przyjmowanie Ciała i Krwi Pana Jezusa nazywamy Komunią Świętą. W Komunii Świętej wierni przyjmują Pana Jezusa pod postacią chleba, a w niektórych wypadkach, za zezwoleniem Księdza Biskupa, także pod postacią wina.

Przygotowanie do I Komunii Świętej

1. Przygotowanie do I Komunii Świętej obejmuje niedzielną Euchrystię, katechezę szkolną, comiesięczne spotkania w kościele parafialnym dla dzieci i rodziców, sakrament pokuty i pojednania oraz bezpośrednie próby przed uroczystością.
  2. Należy na początku roku szkolnego dostarczyć metrykę chrztu dziecka – dotyczy to tylko dzieci ochrzczonych poza naszą parafią.
  3. Rodzice dzieci uczących się poza Szkołą Podstawową nr 5 w Świdniku, którzy chcą, aby I Komunia Święta odbyła sie w naszej parafii, powinni zapytać o to tutejszego księdza proboszcza. Jeśli otrzymają zgodę są proszeni, aby dostarczyć w maju zaświadczenie od katechety o należytym przygotowaniu dziecka.
  4. Spotkania przygotowujące odbywają się raz w miesiącu w dolnym kościele po Mszy świętej dla dzieci, czyli ok. godz. 12:30, a ich terminy są podawane na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych. Próby mają miejsce w ostatnich tygodniach przed uroczystością.
  5. Jeśli rodziny mieszkające na stałe zagranicą i związane w jakiś sposób z naszą parafią (np. pochodzeniem) chcą, aby dziecko przystąpiło do I Komunii Świętej w Świdniku, również istnieje taka możliwość. Konieczne są na początku roku szkolnego: kontakt z księdzem odpowiedzialnym, dostarczenie metryki oraz wybór terminu. Dzieci przygotowują się w swoich parafiach zamieszkania zagranicą. Ważne, żeby jak najwcześniej poinformować tamtejszego księdza o tym, że uroczystość ma odbyć się w Polsce. Do Świdnika należy przyjechać w maju z pisemną zgodą księdza oraz zaświadczeniem o przygotowaniu.
  6. Za przygotowanie do I Komunii Świętej odpowiada ks. Tadeusz Fac (tel. 661 553 617, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
  7. Szczegółowy plan przygotowań i uroczystości:

I grupa – klasy A, B, C + dzieci spoza SP 5

24 kwietnia (wtorek), godz. 16:30
    26 kwietnia (czwartek), godz. 16:30
    9 maja (środa), godz. 19:00
    10 maja (czwartek), godz. 19:00

Spowiedź: 12 maja (sobota) – godz. 9:00

13 maja (niedziela), godz. 10:00 – Uroczystość I Komunii Świętej

14-18 maja (poniedziałek – piątek), godz. 18:00 – Biały tydzień (Msza święta i Litania do Matki Bożej)

II grupa – klasy D, E, F + dzieci spoza SP 5

8 maja (wtorek), godz. 16:30
    10 maja (czwartek), godz. 16:30