Kółka różańcowe

Opiekun w Parafii ks. Proboszcz – obecnie ks. kan. Andrzej Krasowski

Nadzelator – Stanisław Bodys

Zmiana Tajemnic – pierwsza niedziela miesiąca po Mszy św. o godz. 9:00

Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Żywego Różańca na Jasną Górę – pierwsza sobota czerwca

Stowarzyszenie „Żywy Różaniec”

Koła Żywego Różańca są obecne w Parafii od jej powstania. Początkiem były Róże Jezu Ufam Tobie i MB Częstochowskiej, które powstały w 1971 roku w Parafii MB Częstochowskiej w Kazimierzówce i przeszły w 1978 roku do Parafii NMP Matki Kościoła.

Róże różańcowe istniejące w parafii

Lp. Róża Zelator
35. Róża Świętego Józefa - męskie Czemerys Roman
36. Róża Świętej Faustyny Olchnio Adela
37. Róża Świętej Rodziny z Nazaretu Pietrzak Władysława

Stowarzyszenie „Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.

Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią „Stowarzyszenie Żywego Różańca” zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka „Żywego Różańca” stała się znana już pod koniec XIX wieku.

„Żywy Różaniec” jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych o charakterze modlitewnym i formacyjnym, działającym na terenie całej Polski. Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.

Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.

Do „Żywego Różańca” może należeć każdy ochrzczony, który tego prawa nie został pozbawiony przez prawo kościelne. Przynależność do Żywego Różańca nie wyklucza członkostwa w innych stowarzyszeniach i ruchach o charakterze modlitewnym, formacyjnym czy apostolskim.

Przywileje członków Żywego Różańca

1. Każdy z członków „Żywego Różańca”, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu:
    • przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca;
    • uroczystości Narodzenia Pańskiego;
    • uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego;
    • uroczystości Zwiastowania Pańskiego;
    • uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
    • wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej;
    • uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
    • święta Ofiarowania Pańskiego.
  2. Uczestniczy w dobrach duchowych Zakonu Kaznodziejskiego.
  3. Uczestniczy w obietnicach Najświętszej Maryi Panny dotyczących tych, którzy odmawiają różaniec.
  4. Wszyscy członkowie Żywego Różańca są otoczeni modlitwą pozostałych członków Żywego Różańca, tak za życia, jak i po śmierci.
"Jestem Królową Różańca świętego. Przychodzę zachęcić wiernych do od zmiany życia, aby nie zasmucali grzechami swymi Zbawiciela, który jest tak obrażany, aby odmawiali różaniec, aby się poprawili i czynili pokutę za grzechy."Fatima, 13 październik 1917
"Chcę, aby ci którzy mają nabożeństwo do Mojego Różańca, otrzymali łaski i byli błogosławieni w życiu, w śmierci i po śmierci, przez mojego Syna: chcę by uwolnieni od wszelkiej niewoli, byli prawdziwymi królami z koroną na głowie i berłem w ręku, w wiecznej chwale."

„Usłysz Bożej Matki głos…”